Trwa Akcja „Pola Nadziei” 2010/2011

 

Już po raz czwarty w powiecie dębickim prowadzona jest przez Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II Akcja „Pola Nadziei”. Tegoroczną akcję zainaugurowano 15 października 2010 r. na Placu Solidarności, przed pomnikiem patrona dębickiego hospicjum - Jana Pawła II, częścią artystyczną w wykonaniu uczniów II LO im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy oraz sadzeniem żonkili na klombach wokół pomnika. Dodatkowo w innych miejscach dorośli i dzieci zasadzili 5 tys. cebulek żonkili. Ogółem w powiecie dębickim na rabatkach przy szkołach, przedszkolach, hospicjum, urzędach i instytucjach zakwitnie niebawem ponad 28 tys. żonkili.

Obecnie rozpoczyna się wiosenna edycja akcji. Jak co roku przedszkolaki odwiedzają pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej, występując z programem artystycznym poruszającym problematykę pomocy drugiemu człowiekowi, w szkołach odbywają się apele poświęcone zagadnieniu wolontariatu i opieki nad osobami terminalnie chorymi. Uczniowie obdarowują osoby chore własnoręcznie wykonanymi stroikami wielkanocnymi oraz pisankami. Młodzież szkolna zbiera środki finansowe dla hospicjum, piekąc i sprzedając kremówki oraz urządzając stoiska ze zdrową żywnością. Znając pomysłowość dzieci i młodzieży to nie jedyne, podjęte przez nich inicjatywy.


Wolontariusze hospicyjni przygotowują się do przeprowadzenia kwesty na cele Dębickiego Hospicjum Domowego. Zgromadzone pieniądze, jak co roku, wykorzystane zostaną na zakupienie sprzętu, tak niezbędnego przy opiece nad osobami terminalnie chorymi. Udział w akcji zdeklarowało już 50 placówek oświatowych z terenu całego powiatu dębickiego. Do akcji po raz trzeci dołączył się Zakład Karny w Dębicy. Dla dzieci i młodzieży ogłoszone zostały konkursy - plastyczny oraz literacki, którym w bieżącym roku towarzyszą słowa Jana Pawła II „Dłonie są krajobrazem serca”. Kwestowanie na rzecz Dębickiego Hospicjum Domowego zaplanowano na dzień 10 lub 17 kwietnia 2011 r., w zależności od pory zakwitnięcia żonkili.


Warto przypomnieć, że od 2008 r. patronat honorowy nad Akcją „Pól Nadziei” w powiecie dębickim sprawują ks. Biskup Wiktor Skworc, Starosta Powiatu Dębickiego, Burmistrz Miasta Dębica oraz Wójt Gminy Dębica. Uroczyste zakończenie akcji odbędzie się w maju, kiedy
to uhonorowani zostaną laureaci ogłoszonych konkursów oraz wszyscy zaangażowani w Akcję „Pola Nadziei”.